Úložný prostor na Bloggeru

Nedávno proběhla blogy běžícími na Bloggeru zděšená zpráva – nejednomu blogerovi se stalo,  že mu došel úložný prostor pro obrázky na jeho blogu. Jak to? Co se stalo? A co s tím?

Tady jsou fakta: Blogger vám k vašemu blogu dává prostor pro obrázky o velikosti 1 GB (více o tom, jaké další limity pro váš blog na Bloggeru jsou najdete  zde, ale nebojte, není to nic závažného :-) )

Pokud máte blog hlavně textový a obrázky máte jen jako doplňkové – třeba 1 malý obrázek ke každému příspěvku, asi si prostor o velikosti 1 GB jen tak nezaplníte.

Pokud máte ale třeba blog, který je hlavně o obrázcích (jako je třeba můj iDesignér.cz), může se vám to, že vám dojde prostor po obrázky, stát celkem lehce.

Jaké máte tedy možnosti vyhnout se této nepříjemné situaci?

1. Nahrávejte obrázky v rozlišení optimalizovaném pro webové prohlížeče.

Vaše fotografie upravte předtím, než je na blog nahrajete. Je opravdu zbytečné nahrávat fotografie o velikosti několik MB. Snižte velikost fotografie, aby měla po jedné straně kolem 500 px nebo méně a upravte rozlišení tak, aby měla 72 dpi. To pro blog zcela stačí. Jako kouzlem získáte obrázek o velikosti několika málo kB. Fotku můžete upravit ve vašem programu na úpravu fotografií (typu Photoshop a pod., nebo v iPhoto pro Mac, nebo zkuste program Gimp – zdarma ke stažení na internetu).

A pokud potřebujete obrázek přeci jen větší, můžete nechat i původní velikost, ale snížit jen rozlišení – na web stačí rozlišení 72 px.

2. Používejte pro uložení vašich obrázků na webu jinou službu a na Blogger umístěte obrázky pomocí odkazu

Pro ukládání vašich obrázků na internetu můžete použít různé služby umožňující ukládání vašich fotek a tvorbu různých alb. Často používaná je Picasa od Google. Ale ta vám v tomto případě nepomůže, protože je s vaším blogem na Bloggeru automaticky propojená a právě sem se vaše obrázky z blogu ukládají. Takže pořád platí stejný limit – 1 GB. Můžete ale použít další služby, například

Flickr.com – umožňuje nově limit 1 TB! Tedy téměř nevyčerpatelný prostor!

Rajče.net – český prostor pro sdílení fotek na internetu. Prostor na Rajčeti je neomezený a zdarma! Pro nahrávání fotek si stáhnete jednoduchý program do vašeho počítače.

URL obrázku získáte většinou snadno tak, že na obrázek kliknete pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberete „kopírovat adresu obrázku“.

Při nahrávání obrázku na váš blog pak postupujete takto: Vložit obrázek do příspěvku > zvolte možnost Vložit z adresy URL > vložíte URL na které je váš obrázek a kterou jste si předtím zkopírovali (např. http://flickr.com/mujucet/mujobrazek) > obrázek by se vám měl objevit v náhledu > potvrdíte „vložit vybrané položky“.

Mimochodem, na svém blogu používám často tuto funkci pro nahrání obrázků, které najdu na webu. Je zbytečné si obrázky stahovat do počítače, zmenšovat a zase nahrávat na web. Stačí zkopírovat URL adresu obrázku a vložit do příspěvku – viz výše. Má to však dvě úskalí:

a) nemáte kontrolu nad tím, zda obrázek na původním místě zůstane – stránka, kde původně obrázek byl, může být zrušena, obrázek smazán atd. a ve vašem příspěvku pak zbude jen prázdná díra… Obrázky tedy tímto způsobem používejte jen ze stránek, kde předpokládáte, že nedojde k nějakému výpadku či zrušení.

b) používání cizích obrázků na vašem blogu by mělo být v souladu s etickým chováním na internetu a při blogování – ale to už je téma o kterém píšu v jiném příspěvku :-). Zde si jen řekněme to nejdůležitější: VŽDY UVEĎTE ZDROJ, ODKUD JSTE OBRÁZEK POUŽILI, ideálně i s odkazem zpět na zdrojový blog.

2 Comments

  1. Zdravím, kde můžu spravovat obrázky na bloggeru? Resp. kde je můžu mazat, apod.? Jde to vůbec?

    Reply
    • Tohle má Google trochu zvláštně udělané. Je to tak, že jakmile si založíte blog na bloggeru a nahrajete první fotku, automaticky se vám vytvoří album na další službě od Google, a to na Picasa. Tam se pak fotky ukládají. Najdete ho zde: https://picasaweb.google.com/ a tam můžete i fotky spravovat.

      Reply

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>