Komentáře: jak podpořit čtenáře v přidávání komentářů

Tak jsem porušila jedno ze základních pravidel, o kterém tady na blogu píšu: přidávat příspěvky pravidelně… Tak honem, budu se to snažit napravit :-)

 

Dnes se podíváme na komentování na blozích. Komentáře jsou kořením blogu. To, že mohou čtenáři přidávat komentáře, odlišuje blog od ostatních „obyčejných“ webů. V tom je jeho síla. Každý bloger touží po tom, aby jeho příspěvky čtenáři četli. A komunikace se čtenáři je skvělým způsobem, jak zjistit, zda se jim příspěvky líbí, co si o tématu myslí, jaké jsou třeba jejich vlastní zkušenosti a názory. Pro vás to znamená neocenitelnou zpětnou vazbu. A třeba si i najdete nové internetové přátele :-)

Zásada číslo 1: VŽDY ODPOVÍDEJTE NA KOMENTÁŘE! Svých čtenářů a jejich názorů a dotazů si vážíte a tak nelitujte pár minut času a vždy napište alespoň krátkou reakci. I jen jednoduché „Děkuji!“ stojí za to. Blog je totiž hodně o komunikaci – čtenáři poznají, že na blogu to žije, že za ním stojí reálný člověk, kterém záleží na jeho čtenářích. Když uvidí, že si komentářů ceníte a odpovídáte na ně, bude je to motivovat k dalšímu pravidelnému komentování. A to bude motivovat další čtenáře, aby také komentovali! A nezapomeňte na komentáře reagovat co nejrychleji! Pokud necháte komentář bez odpovědi měsíc, je to stejné, jakobyste neodpověděli vůbec.

Jak podpořit čtenáře v přidávání komentářů? 

1. Napište na konci článku nějakou otázku. Zeptejte se čtenářů, co si o tématu, o kterém píšete, myslí. Nebo je vyzvěte, aby vám napsali své vlastní zkušenosti.

2. Pište opravdu hodnotné články. Takové, které obsahují informace, jaké by čtenáři jinde těžko a složitě hledali. Čtenáři budou za informace vděční a napíší vám to.

3. Zeptejte se na konci příspvěvku třeba na to, o čem by si chtěli čtenáři přečíst příště

4. Pokud s blogem začínáte, zkuste požádat své přátele, aby vám nějaké komentáře přidali. Podpoří to i ostatní, aby se ke komentování přidali

5. Přizpůsobte výzvu k vložení komentáře. Na mnoha blogových systémech je napsáno jen „Přidat komentář“ nebo „Leave a Reply“. Víte, že tuto hlášku lze změnit? Buďte originální a napište svou vlastní výzvu pro čtenáře.

6. Použijte zajímavý komentář vašeho čtenáře jako základ nového článku. Něco ve stylu „Petr nám napsal: „xxxxx“. To je skvělá otázka a tak si o tom dnes povíme více“

7. Udělejte soutěž! Často se na blozích můžete setkat s různými soutěžemi – z angličtiny často označovanými jako „Giveaway“. Soutěž může být o cokoli… Buďte kreativní. Cena nemusí být příliš nákladná. Smyslem soutěže by mělo být, aby čtenáři přidávali k příspěvku se soutěží svůj komentář a ideálně také začali váš blog sledovat pomocí některého sociálního média – Facebooku, Google+, Twitteru apod. Z komentářů poté vylosujete výherce…

Pokud nemáte mnoho komentářů, nezoufejte. Určitě se to zlepší. Statistiky říkají, že 90% lidí jen čte články  a nekomentuje. Pouze 10% vašich čtenářů má potřebu vyjádřit se. To je v pořádku. Pokud máte alespoň 1 komentář, alespoň víte, že nejméně 9 dalších lidí článek četlo :-)

Takže jak jste na tom se získáváním komentářů vy? Napište mi komentář! :-)

 

 

9 Comments

 1. Ahoj Jani,
  na tvůj blog jsem narazila čistě náhodou a tvé články jsou pro mě velmi přínosné. Ono,.. to co jsem si přečetla vlastně dávno vím, ale potřeovala jsem si to někde přečíst, abych si to pořádně uvědomila. Navíc, tento článek se pro mě stal impulzem k tomu, abych každý článek po přečtení okomentovala a budu doufat, že někoho jiného to nakopne taky. :)

  Reply
  • Taky doufám! Díky!

   Reply
 2. Ahoj Jani, supr blog, moc mi pomoh ;)

  Reply
  • Bezva, to jsem ráda, díky!

   Reply
 3. Osobně si myslím, že Giveaway jsou blbosti, které, jak je napsáno v článku, se snaží přilákat více lidí, které ovšem jsou pouze po té jedné věci.
  Navíc blogy, kde se tyto soutěže objevují, jsou převážně o módě. A bohužel, mám pocit, že se s blogy o módě roztrhl pytel. A bohužel podruhé, takové blogy mě nezajímají.

  Reply
  • Musím říct, že ani já módní blogy nesleduji, je to oblast, které nerozumím a těch pár blogů, které jsem viděla nebylo nic moc. Ve světě blogování je to totiž tak, že blog může mít každý – od mladé slečny, která si kupuje svou první kosmetiku a parádí se a chce se „ukázat“ po velkého nadnárodního výrobce… Je na každém, jaký blog se rozhodne sledovat a jistě si vybere ten, který pro něj bude mít hodnotu. Pokud blog nic zajímavého nenabízí, nepomůže ani giveaway… Rozhodně není třeba soutěže zatracovat – pro mě je to třeba občas pěkné zpestření – teď jsem třeba měla soutěž na mém blogu o bydlení o knihy a ohlas byl velký a získala jsem spoustu nových fanoušků na Facebooku. A cílem bylo taky trochu upozornit na můj nový kurz :-)

   Reply
 4. Míru komentářů mám krásných 4komenty z 52tis návštěv… juhů…

  Reply
 5. Komentářubmit a Comment

  Reply
 6. Díky za tipy. A také Vám sem přispěji. :)

  Reply

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>