Jakou zvolit platformu pro váš blog

Platforma pro blogovaniRozhodli jste se, že si založíte blog? Gratuluji! Možná ale počáteční nadšení vystřídala lehká panika. Jak to vlastně technicky zajistit? Jak a kde si blog vytvořím? Osobně doporučuji blog postavit na některém populárním redakčním systému. Nejčastěji se jedná o WordPress a Blogger. Založení a správa blogu na těchto systémech je velice jednoduchá a  intuitivní. Oba jsou zdarma, každý má svá specifika, výhody a nevýhody. Pojďme se na ně podívat blíže.

WordPress

Pravděpodobně nejpopulárnější platforma pro blogování na světě. Údajně běží na WordPressu 15% všech světových webových stránek.  Na výběr máte dvě možnosti:
1) pokud nemáte vlastní doménu a prostor (webhosting), využijte WordPress.com, kde si vytvoříte blog, který bude mít název typu „mujblog.wordpress.com“. Stránka je uložena na serverech WordPressu a vy nemusíte nic řešit, pouze začít blogovat. Je ale v angličtině.
2) pokud chcete vlastní doménu („www.mujblog.cz“), můžete si na tuto doménu WordPress nainstalovat a používat ho stejně, jako v prvním bodě. Navíc máte možnost zvolit z tisíců volně dostupných témat, neboli vzhledu stránek (případně koupit nějaký placený), instalovat různé doplňky (pluginy) atd. Informace a postupy najdete například na českých stránkách o WordPressu. WordPress jako takový je plně v češtině, takže mu budete rozumnět :-).

Z varianty 1 můžete v případě potřeby bez problémů i s rozběhnutým blogem přejít na variantu 2.

Blogger

Toto je platforma poskytovaná společností Google. Pokud máte jakýkoli produkt od Google (Google+, e-mail atd.), pod stejným účtem si můžete založit také blog na Bloggeru. Pokud ne, účet si založíte nový. Práce se systémem je opět velmi jednoduchá. Trochu obtížnější je, pokud chcete změnit vzhled svého blogu nad rámec témat poskytovaných Bloggerem, či potřebujete nějaké další vychytávky. Pak už potřebujete znát něco z HTML kódování. Na druhou stranu má ale Blogger jednu velkou výhodu. Protože patří do rodiny Google, vyhledávací roboti Google mají Blogger velmi rádi a tak můžete velmi snadno se svým blogem získat přední místa ve vyhledávači, aniž byste museli nějak zásadně řešit SEO optimalizaci (tj. optimalizaci textů a klíčových slov právě pro vyhledávače). Stačí kvalitní nadpisy článků obsahující slova a slovní spojení, která pravděpodobně budou lidé ve vyhledávači zadávat. Blog zde zakládáte se jmém typu „mujblog.blogspot.com“  s tím, že v budoucnu ho můžete kdykoli převést na svou vlastní doménu typu „mujblog.cz“. Na Bloggeru také funguje zajímavým způsobem komunita a možnost sledování oblíbených blogů, kdy například vidíte, kolik má který blog sledovatelů, což jistě stojí také za zvážení.

Snímek obrazovky 2014-06-18 v 21.18.51

Dobře si promyslete, jakému účelu má váš nově zakládaný blog sloužit, jak má vypadat, jak se chovají potencionální čtenáři a jaké blogy již nyní sledují, a také jak plánujete s blogem nakládat do budoucna. Pokud plánujete blog používat i pro podnikání a třeba vytvořit členskou sekci, jakýkoli placený produkt apod., lze spíše doporučit WordPress, který je flexibilnější co se týče vzhledu stránek i různých dodatečných vylepšení a doplňků (pluginů). Na WordPressu běží třeba právě tento blog nebo moje stránky http://janapekna.cz

Pokud plánujete blog spíše formou koníčku a nechcete se v budoucnu nořit do složitějších projektů, můžete vyzkoušet Blogger. Také o něm uvažujte, pokud na stejném systému běží spřátelené či naopak konkurenční blogy a vyskytují se tam vaši potencionální čtenáři.

Existuje samozřejmě spousta dalších blogovacích systémů, například Joomla, Drupal nebo Tumblr (ten zvažte, pokud plánujete zveřejňovat hlavně obrázky či videa a minimum textu)

V českých vodách můžete narazit například na Blog.cz – ten ale opravdu nedoporučuji. Blogy na tomto systému vytvořené jsou většinou nevzhledné a je velmi těžké vzhled nějak přizpůsobit k obrazu svému.

5 Comments

 1. Děkuji za super webovky/články. Bohužel musím varovat ostatní. Měla jsem 3 roky blog na bloggeru a minuly tyden mi ho bez upozorneni behem vteriny cely smazali bez moznosti pristupu do archivu. Dohledala jsem v pameti internetu sice 95% clanku, ale nebylo to nic prijemneho a proto to pisi i sem, aby to pripadni zakladatele blogu take zvazili. Blogger je v majetku Googlu a tedy i vase clanky…

  Reply
  • Moc děkuji Katko. Je to tak. Jakákoli platforma, kterou vlastní někdo jiný, nese s sebou riziko. Nemáte absolutní kontrolu nad tím, co se s vaším obsahem děje. V případě Bloggeru doporučuji alespoň pravidelně zálohovat celý blog (stáhnutím celého obsahu k sobě do počítače – návod najdete třeba zde: http://www.blueberrypink.cz/2014/01/blogger-tips-zaloha-blogu.html)

   Reply
 2. Dobrý den všem,

  doporučuji redakční systém WordPress. Tvorba blogu pak bude pro vás jistě hračkou. Detailně se tímto tématem zaobírám na svém blogu o podnikaní. Sepsal jsem detailní návod, jak si založit blog. Neztratí se opravdu nikdo :-) Můžete se mrknout https://www.viktorholas.cz/jak-zalozit-blog/

  Reply
 3. Po dlouhém zvažování ohledně platformy pro můj blog, jsem se nakonec rozhodl k trošku složitější avšak dle mého názoru pro budoucnost nejlepší možností, kterou je vlastní web na bázi redakčního systému wordpress, který je samozřejmě umístěn na kvalitním webhostingu.

  Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. 5 důvodů proč je blog dobrý pro váš business | Jak psát blog - […] v souvislosti s novým článkem Jakou zvolit platformu pro váš blog bych zde jen upozornila, že pokud máte firmu …

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>