Jak získat čtenáře pro váš blog

A je to konečně tady.  Váš velký okamžik. Máte svůj blog, máte publikovaných pár prvních článků, máte vyladěný design vaší stránky. Teď nastává ten okamžik – pozvat na váš blog první čtenáře. Jak na to?

Způsobů, jak získat čtenáře je mnoho. V tomto příspěvku si řekneme o těch základních, které by Vám mohly pomoci v začátcích. V první fázi se ujistěte, že články, které jste zatím na blogu publikovali jsou opravdu hodnotné a zajímavé, aby oslovily co nejvíce návštěvníků a stali se z nich vaši pravidelní čtenáři.

Takže začínáme:

1. Pozvěte na blog nejprve své přátele – buď osobně, pošlete jim e-mail, pozvěte své přátele z Facebooku či na Twitteru, Google+ atd. V první fázi je super, že přátelé vám mohou dát užitečnou zpětnou vazbu – je pro ně blog zajímavý? Líbí se jim design? Je blog přehledný? Nebojte se jich zeptat a poproste je také, ať vám na blog přidají nějaké komentáře k článkům. Zvýší to Vaši důvěryhodnost a motivuje další návštěvníky, aby také komentovali

2. Komentujte na blozích s podobnou tématikou, jako je ten váš. Toto je klasická rada pro blogery. Ale pozor. Nedoporučuji komentovat stylem „ahoj, já mám taky svůj blog, podívej se ke mně“. Někdo by podobné příspěvky mohl považovat za spam a nikdo se pak k vám nepodívá. Lepší je, komentujete -li článek, ke kterému máte opravdu co říci, vyjádřit svůj názor a třeba odkázat na váš vlastní článek, kde dané téma rozvíjíte nebo zmiňujete. Takže například  “ahoj, skvělý článek, psal jsem o něčem podobném na www.mujblog.cz a můj názor je, že…“. Samozřejmě můžete prostě jen komentovat, nemusíte přímo nabízet návštěvu svých stránek. Pokud budete psát zajímavé komentáře, čtenáři kliknou na vaše jméno u příspěvku a dostanou se na váš blog tak jako tak. Příliv nových čtenářů není díky komentování na cizích blozích nijak závratný, jde to spíše pomalu, ale jde to.

3. Spojte se s nějakým blogerem, který píše o podobné oblasti jako vy. Napište mu e-mail, povězte mu, proč rádi chodíte k němu na blog, a informujte ho o svém novém blogu . Nabídněte mu, že například napíšete článek pro jeho blog zdarma (tzv. guest post) na určité téma s tím, že součástí bude odkaz na váš vlastní blog. Pokud bude bloger souhlasit, je velká pravděpodobnost, že mnoho z jeho čtenářů se stane také vašimi čtenáři. Možná se tomu blogerovi váš blog zalíbí natolik, že o něm u sebe sám napíše.

4. Mějte na svém blogu kolonku „mé oblíbené blogy“. Pokud se někdo v této kolonce najde, třeba také uvede ten váš blog na své stránce. Například Blogger umožnuje umístit do postranní lišty přímo položku „seznam blogů“ (v administraci blogu vyberte Rozvržení > Přidat miniaplikaci > Seznam blogů). Blogy můžete nechat  zobrazovat i s miniaturou nejnovějšího příspěvku, které se řadí automaticky podle toho, kde je nejnovější příspěvek. Díky tomu ostatní vidí, kde je něco nového. Přes tuto funkci mám já sama na svém blogu největší návštěvnost z ostatních blogů, které mě mají mezi oblíbenými.

5. Udělejte svému blogu stránku na facebooku. Informujte tam o nových příspěvcích, přidávejte fotky, novinky, informujte o plánech… Ať stránka žije. Požádejte své přátele, ať dají vaší stránce „like“. Na svém blogu mějte ikonku pro Facebook, ať se s vámi mohou čtenáři spojit. Můžete také pod každý článek dát ikonku pro „like“ – ale o tom zase někdy jindy…

32 Comments

 1. Děkuji za bezva článek. V této oblasti docela tonu, ale díky tomuto článku jsem spatřil větev, které se musím chytit…

  Reply
  • Tak to je mi potěšením, že Ti článek pomohl! Děkuju!

   Reply
 2. Ahoj, mám otázku k bodu č.4. Přidávám, ukládám na blogu ale kolonka se nechce objevit. Mohla bys mi přidávání popsat podrobněji.
  Děkuji Petra

  Reply
  • A tak koukám na Tvůj blog, vypadá to, že už se to podařilo :-). Kdybys ještě potřebovala poradit, napiš mi na mail – viz odkaz vpravo! Ať se daří!

   Reply
 3. Ahoj, jsem opravdový začátečník a Tvé rady jsou skvělé. Dík moc. Bylo by fajn kdybys našla čas a mohla mrknout na mojí prvotinu. Moc by mě zajímal Tvůj názor. Předem děkuji

  Reply
  • Ahoj, díky moc! Jdu se mrknout na Tvůj blog!

   Reply
 4. I když jsem v blogování začátečník, ihned jsem se do něj zamilovala. Píšu o různých nápadech, návodech, tipech a radách (poslední článek co vyšel je o dekoracích do pokoje). Snažím se ze všech sil a tento článek mi moc pomohl. Adresa je http://www.beyourself–now.blogspot.com a založila jsem i facebookovou stránku https://www.facebook.com/pages/Beyourself/851125941622014?fref=ts&__nodl
  Doufám že se zajímáte o podobné témata jako já a že vás můj blog zaujme a snad i inspiruje.

  Reply
  • Ahoj! Díky za odkaz. Moc se mi líbí záhlaví Tvého blogu a celý layout – je to takové čisté a elegantní. Jediný můj tip: pozor na písmo (font), kterým máš psané nadpisy a texty! Zřejmě to v tvém počítači vypadá normálně, protože máš daný font nainstalovaný, ale asi nebude úplně obvyklý, protože mně to ukazuje špatně klasická česká písmena – ě, š, č atd. A je to moc nepříjemné číst :-(. Doporučuju nějaký font jako Helvetica nebo Times New Roman, to je klasika, nebo zkus nějaký vybrat tady: http://www.google.com/fonts

   Reply
 5. Hezký den!

  Také jsem nedávno začala psát nový blog, a tyhle tipy jsou fajn. Mám jediný problém s tím, že se mi nedaří okomentovat žádný článek. Ani přes Google+, Open ID. Možná ani tento komentář se nezobrazí. Pokud by se zadařilo, nevíte, prosím, co s tím? K řadě témat na jiných blozích bych se ráda vyjádřila, přilákala tím třeba čtenáře svému blogu.

  Díky

  Petra http://wantrememberdays.blogspot.com/

  Reply
  • Já tomu nemůžu uvěřit! První komentář po minimálně patnácti pokusech, který se mi zobrazil. Že by to tedy bylo tím, že ostatní mají nastavené moderování komentářů a moje komentáře nepovolí?

   Reply
   • Ahoj. Ano, to je možné. Někdo se bojí spamu a tak raději komentáře schvaluje před tím, než je mohou vidět i ostatní. Na druhou stranu pokud komentář nebyl mimo nebo nevhodný, není důvod, aby ho neschválil. Zkus napsat tomu člověku na mail, jestli se ten komentář někde neztratil… Jinak bohužel netuším, čím by to mohlo být :-(. Snad se Ti to podaří vyřešit, komentáře jsou super způsob navázání komunikace a získání nových čtenářů.

    Reply
    • Díky :) Něco zkusím. Myslela jsem původně, že by to mohl být nějaký technický problém, který nejsem schopna odhalit. Ještě jednou děkuji za radu.

     Reply
     • Dobrý den ještě jednou!

      Slibuji,že tentokrát naposledy, protože svůj problém s komentováním se mi podařilo odstranit. Poté, co se mi nedařilo publikovat odpověď ani na komentář na mém blogu, jsem se opravdu „naštvala“ a znovu se pustila do googlování problematiky zobrazování komentářů na blogspotu. A pomohla mi tato diskuze https://groups.google.com/forum/#!topic/blogger-gugcz/1kzurjk7NJ4.

      Jediný problém byl v tom, že běžně používám GoogleChrome, v kterém jsem se i snažila komentovat. Jakmile jsem okomentovala cokoli v Mozille, bez problému se všechny komentáře zobrazily. Takže zatímco jsem hledala problém v nastavení v bloggeru, na google+, ten tkvěl jen ve špatně zvoleném prohlížeči.

      Jak vidno, nebyla jsem úplně sama kdo s tím měl problém, i proto píši tento komentář, může se hodit dalším, kteří budou mít s publikováním komentářů problém. Byť příčina je opravdu banální.

      Ještě bych dodala, že komentáře se mi nezobrazovaly ani pod Open ID ani jako Google profil a to pouze na blozích …blogspot.com. Na těch s jinou koncovkou či samostatných webech (jako třeba tady) se komentáře objevily.

      Děkuji ještě jednou, že jste se zabývala mým problémem a snad moje zkušenost pomůže někomu dalšímu :)

     • Určitě, moc děkuji za radu a komentář!

 6. Konečně jsem narazila na super článek o dané problematice, díky za rady :)

  Reply
  • Rádo se stalo :-). Přeji hodně úspěchů s blogováním!

   Reply
 7. Úžasný článek! Díky za rady! :)

  Reply
  • Rádo se stalo (mám neodolatelnou chuť na červené víno a tabulku hořké čokolády, ach jo :-) Držím palce s blogováním!

   Reply
 8. Ahoj Jani!
  V prvé řadě chci poděkovat za tvé články. Je super, že se mají začátečníci jako já čeho chytnout.
  Svůj blog jsem si založila před týdnem tudíž se stále učím a článků mám jen pár :) Jestli máš zájem tak se mrkni a budu ráda za jakoukoliv kritiku ohledně vzhledu, přehlednosti a dalších drobností. —-> http://theallie.blogspot.cz/

  Děkuji za případnou odezvu a hezký zbytek víkendu!

  Reply
  • Ahoj Allie, díky za odkaz, jsem ráda, že Ti mé články pomáhají a držím palce, ať se blogování daří. Šablona, kterou sis vypbrala, je fajn, vypadá to čistě, přehledně. Jen bych asi na můj vkus doplnila obrázky už do náhledu článku (aby byl na hlavní straně blogu vždy pod nadpisem článku). To mě může nalákat číst dál, ale hromada textu mě spíš odradí :-)

   Reply
   • Ahoj, děkuji ti za odezvu :) Zkusím na tom zapracovat a poupravit to. Díky moc!

    Reply
 9. Zdravím,
  krásně napsaný článek! Určitě něco z toho také aplikuji na nový blog – tímto prostřednictvím také vybízím k návštěvě, pokud byste se chtěla podívat, určitě uvítám nějaké rady ;)

  Reply
 10. Ahojky Jani. :) Tento článek mi moc pomohl. S blogem teprve začínám, ale už má min 5 návštěv za den (chápu, je to málo, ale pro začátek mě to velice těší :D ).
  S čím bys mi na blogu poradila? Díky moc….
  http://blog-forlife.blogspot.cz/

  Reply
 11. Moc pěkný článek pro úplné začátečníky, kteří teprve tápají a neví, co a jak (jako jsem já). Děkuji.
  Jakým dojmem na tebe působí můj blog? Budu moc ráda, pokud napíšeš svůj názor, klidně i kritický – stále je co zlepšovat;-)
  oslistezka@blogspot.cz

  Reply
 12. Moc zajímavý článek, díky! :-) Bod č. 5 už mám. :-) Bod č. 4. mít nemůžu. Na bod č. 3. se chystám. Bod č. 2 občas praktikuji a bod č. 1 ještě zvážím. Zatím, ví jedna kamarádka a ta chválí, chválí, chválí, ale když jí článek přímo nepošlu, tak už si ho nevyhledá. :-) Takže vlastně pořád tápu a zvážím další pozvánky. :-)

  Osobně se mi nejvíce vyplatilo to komentování blogů jiným blogerům, sdílení ve skupinách na FB (ale rozumně – tam kde by o článek mohli stát). Celkem si myslím, že hodně čtenářů se dá najít také tím, že si založíte blog na nějaké známé platformě typu „iDnes“, Lidovky, atd. a píšete některé články tam a některé k sobě a samozřejmě z té populární platformy přesměrováváte čtenáře na další články k sobě. Má to nevýhodu v tom, že články, které napíšete leckdy nesmíte už smazat ani nějak zásadně přepisovat a autorská práva už nemáte jenom vy. Také tam musíte mít celé své jméno, pokud si nedomluvíte jinak, ale asi musíte mít vážnější důvod.

  Kdysi jsem blogovala na iDnesu, ale svůj soukromý blog jsem neměla, takže jsem si čtenáře neodlovila. Teď toho možná i trochu lituju. :-) Začínala jsem v roce 2008 a mazala cca v roce 2012. Ale můžete zkusit zjistit podmínky, třeba je už něco dávno jinak. Tak lovu zdar! :-)

  Reply
 13. Ahoj Jani, tvůj blog mě zaujal ze všech nejvíce. Co jsem procházela všelijaké blogy ohledně rad a typů jak na blog, tak ten tvůj je nejlepší. Hodně lidí co si založí blog u toho vydrží, ale já mám takový problém, že já chci si psát blog, ale dlouho u toho nevydržím. Poradila bys mi prosím??
  Tady je můj blog: http://tafotografka.blog.cz/
  Kdyby ses koukla byla bych ráda. Děkuji že mě inspiruješ

  Reply
 14. Super, děkuji za rady :))
  Něco vyzkouším a třeba se aspoň jedna chytne.

  Reply
 15. Hezky ucelené. A ono obecně je dost škoda, že se této tématice nevěnuje více lidí, neboť content delivery (a toto je) se dost opomíjí a přitom je to ta nejzábavnější část, pokud pomineme kreativu – aneb jak nepsát jen dobře, ale i vypadat dobře :)

  Reply

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>